Dubai Transit Vize Başvurusu

Dubai Transit Vize Başvurusu

Dubai Transit Vize, dubai üzerinden aktarmalı olarak başka bir ülkeye geçiş yapacakların almaları gerekmektedir. Dubai havalimanından gerçekleştirilen transit uçuşlar 3 ayaklı bilete sahip olanlar içindir.

Kişi, diğer uçuşuna kadar 48 saati aşmamak şartıyla bu transit vizeyi kullanabilmekte ve Dubai’nin sınırlarına giriş yapabilmektedir. Uçuşlar arasındaki terminal değişikliklerinde transit vizeden yararlanılmaktadır. Havalimanı sınırından çıkmamak ve 24 saat sınırının aşılmaması koşuluyla yapılan seyahat durumlarında transit vize şartı aranmamaktadır.

Transit vize, kısa bir zaman diliminde geçerli olan vizelerden birisidir. Kişinin hangi ülkenin vatandaşı olduğu ve hangi ülkeden geldiğinin bilinmesi üçüncü bir ülkeye geçişte ihtiyaç duyulan bilgilerdir.

BAE emirliklerinde 2 tür transit vize bulunmaktadır. Bunlar; 48 saatlik transit vize ve 96 saatlik transit vizedir. Dubai havalimanından yapılacak geçişler için bu vize türü talep edilmekte ve tek giriş izni verilmektedir.

Vizenin belirli bir geçerlilik süresi olduğu için bu süre dolmadan önce ülkeden ayrılmak gerekmektedir. BAE sınırlarından ayrıldıktan sonra vize süresi devam ediyor olsa bile ülkeye yeniden giriş olanağı yoktur. Özellikle 24 saati geçmeyen aktarmalarda havalimanından çıkılmayacaksa bu vizeye gerek duyulmamaktadır.

BAE sınırları içerisinde belirtilen süre zarfından daha fazla kalınacaksa kişilerin 3 ayaklı uçak biletini vize başvuru esnasında sunmaları oldukça önemli bir konudur. Vizenin onaylanmasından sonraki 30 gün içerisinde transit vizenin kullanılması gereklidir. Aksi durumlarda vize iptal olmaktadır.

Dubai Transit Vize İşlemleri

Transit vize işlemleri bireysel olarak yapılmayan süreçlerdir ve elektronik ortamda gerçekleşmektedir. Vize başvurusu, BAE göçmenlik bürosuna veya yetki verilmiş seyahat acentelerine yapılmalıdır.

Transit vize başvurusunun ardından sonuçlar pasaporta işlenmemekte ve vizenin sonucu doğrudan kişinin a-mail adresine yollanmaktadır. Mail adresine iletilen vize sonucunun çıktısı alındıktan sonra bu çıktı, ülkeye girişte kullanılabilir.

Diplomatik, hususi ve gri pasaporta sahip olanlar transit vize başvurusu yapmak zorunda değildir. Ancak bordo (umuma mahsus) pasaport sahiplerinin bir başka ülkeye aktarmalı geçiş yapacakları durumda transit vize almaları gerekmektedir.

Transit vize işlemlerinin gerçekleştirecek olan kişilerin tüm evrakları hatasız bir şekilde tamamlaması oldukça önemlidir. Gerekli evrakların tamamlanmasıyla başvurularda olumlu bir şekilde sonuçlanmaktadır.

96 saatlik transit vize işlemleri;

 • 96 saatlik transit vize başvurusunda bulunan kişilerin 96 saat içerisinde uçuş yapması gerekmektedir.
 • 96 saatlik transit vize tek girişli olduğu için her geçiş hakkı için yeniden başvuru yapılması gerekli görülmektedir.
 • Seyahat öncesinde transit vize başvurusunun 10-15 gün öncesinde yapılması ve vize onayının alınması şartı bulunmaktadır.
 • Kişi, Dubai’de tek bir gece kalacak olsa tek girişli transit vize sahibi olmalıdır.
 • Ülkede 24 saatten az kalacak olan kişilerden transit vize talep edilmemektedir.
 • Transit vize, BAE konsolosluğuna bağlı olan vize başvuru merkezlerinden yapılabilir. Başvuru sonuçları kişinin e-posta adresine gönderilmektedir.

Dubai Transit Vizesi Nasıl Alınır

Transit vize başvuru işlemleri online olarak ve diğer vize türlerinden farklı olarak BAE göçmenlik bürosunun online vize sistemi hizmeti üzerinden yapılabilir. İşlem elektronik ortamda yapıldığı için bireysel başvuruda bulunulmamalıdır. Transit vize başvurusu, göçmenlik ofisinin yetki verdiği kurumlar aracılığıyla gerçekleşmektedir.

Transit vize başvurusunda bulunabilmek için işlem hakkında tüm detayları bilmek gerekmektedir. Transit vize türleri 2’ye ayrılmakta ve kişinin seyahatine göre bu iki türden birisine başvuru yapılabilir. Transit vize türleri;

 • 48 saatlik transit vize: bu vize türü, BAE havaalanından transit olarak geçiş yapacak olanlara sunulmaktadır. BAE bazlı havayolunu kullanabilmek için vize başvurusu önceden yapılmalıdır. Bu vizenin uzatılması veya yenilenmesi de mümkün değildir. 48 saatlik transit vizenin geçerlilik süresi, ülke sınırlarına girdikten sonraki ilk 48 saattir. Kişi, bu 48 saat içerisinde BAE’den ayrılmak zorundadır.
 • 96 saatlik transit vize: BAE havalimanından transit olarak yolculuk gerçekleştireceklere belirli bir ücret karşılığında verilen transit vize türüdür. BAE bazlı hava yolculukları öncesinde vize başvurusunda bulunmak gerekmektedir. Bu vize türü de 48 saatlik transit vize gibi uzatılamamaktadır. Vizenin geçerlilik süresi ülkeye giriş yaptıktan sonraki 96 saattir ve bu 96 saat içerisinde ülkenin terk edilmesi gerekmektedir.

Vize başvurusunun tamamlanmasının ardından ücret ödenmektedir. Tüm evraklar tarayıcı kullanılarak vize işlem merkezine aktarılmaktadır. Evraklar gerekli yerlere iletildikten sonra vize süreçleri tamamlanmaktadır.

Dubai Transit Vize Gerekli Evraklar

Transit vize işlemleri online ortamda gerçekleşmekte ve vize başvurusu için hazırlanan belgeler internet üzerinden yetkili merkeze iletilmektedir. Dubai transit vize için gerekli evraklar şunlardır;

 1. Pasaport

Transit vize için gerekli olan evrakların başında pasaport bulunmaktadır. Kişinin vize başvurusu yapabilmesi için geçerli süreye sahip pasaportu olması gerekmektedir. Özellikle ülke sınırında herhangi bir sorunun yaşanmaması için pasaportun eski olmamasına dikkat edilmelidir. Pasaport içerisinde yer alan bilgiler ve fotoğraf bölümünün renkli olarak taranarak online ortama aktarılması ve bu şekilde vize merkezlerine gönderilmesi önemli bir husustur.

 1. Kimlik kartı

Vize için gerekli evraklardan bir diğeri kimlik kartıdır. Kişinin kimlik kartının hem ön hem de arka yüzünün renkli bir şekilde taratılması ve vize başvuru merkezlerine gönderilmesi gereklidir. Kimlik kartlarında dikkat edilecek en önemli unsur; bilgilerin pasaport ile uyuşmasıdır. Pek çok sebebe bağlı olarak bilgi değişiklikleri yaşanabilmekte ve bu bilgilerin doğru bir şekilde takip edilerek güncellenmesine özen gösterilmelidir.

 1. Üç ayaklı uçak bileti

Transit vize başvurusunda olması gereken belgelerden birisi de üç ayaklı uçak biletidir. Gelinen ülke ve gidilecek ülkenin sisteme kayıt ettirilmesi gereklidir. Vize başvuru sürecinde alınan biletin PNR numarası oldukça önemlidir ve belgeler içerisinde olmalıdır.

 1. Vize ücreti dekontu

Vize başvuruları, ücretin ödenmesiyle tamamlanmaktadır. Gerekli kurallara uyularak gerçekleştirilen vize ücreti ödemesi dijital ortama aktarılabilir. Dekonta ait bilgiler vize işlemleri yetkilileri tarafından alınmaktadır.

 1. Fotoğraf ölçüleri

Vize için gerekli olan fotoğrafların biyometrik özellikte olması zorunluluktur. Fotoğrafta kişinin yüz hatları belirgin olmalı ve fotoğrafın güncel olması gerekmektedir. Bu fotoğrafların maksimum olarak 5-6 ay öncesinden çekilmiş olması oldukça önemlidir.

Dubai Transit Vize Ücretleri 2023

Transit vize ücretleri, belirli sürelerle güncellendiği için her dönem farklı sayılarla karşılaşmak mümkündür. Vize başvurusunun kabul edilmesi için vize ücretinin ödenmesi gerekmektedir. Vize ücretlerinin ne kadar olduğunu öğrenebilmek için yetkili sitelerden araştırma yapılabilir. Aynı zamanda yetkili vize başvuru merkezleri de ücretlere dair detayları başvuru sahiplerine iletebilmektedir.

Transit vize ücretlerinin öğrenilmesinden sonra yetkili kurumlara vize ücretinin yatırıldığına dair bilgi aktarılmalıdır. Yetkili kurum, başvuru sahibi adına işlemi gerçekleştirmektedir. Vize ücretinin ödenmesinin ardından vize başvuru süreci 2 ile 5 gün arasında değerlendirilmektedir.

Ancak başvuru döneminde göçmenlik ofisinde yoğunluk ve benzeri durumlar yaşanıyorsa vize başvurularının onaylanması daha da uzun sürebilmektedir. Resmi tatil günlerinde yapılacak başvurular diğer iş günlerine aktarıldığı için vizenin onaylanması için beklenmesi gerekmektedir.

Vize başvurularının tam ve hatasız bir şekilde yapılabilmesi için bu konuda uzman olan kişilerden yardım alınmalıdır. Uzmanların verecekleri destek sayesinde vize başvuruları sorunsuz bir şekilde yapılabilir.

Başvurunun sonucu kişinin e-mail adresine iletilmesiyle vize süreçleri tamamlanmaktadır. Dubai transit vize ücretleri 2023 hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.

Dubai Transit Vize Fotoğraf Ölçüleri

Transit vize için gerekli evraklar içerisinde fotoğraflarda bulunmaktadır. Bu fotoğrafların belirli ölçülere uyması önemli bir konudur. Fotoğraf için belirlenen şartlara uyulmadığı taktirde vize başvurusu ret edilebilmektedir. Transit vize fotoğraf ölçüleri;

 • Her vize başvurusu için en az bir adet fotoğraf olmalıdır.
 • En az 6 ay içerisinde fotoğraf çekilmelidir.
 • Fotoğraf ölçüsü 33 mm ve 45 mm arasında olmalıdır. Sisteme fotoğraf yükleneceği zaman fotoğraf ölçüsünün 300 piksel genişliği ve 370 piksel yüksekliğine sahip olması gerekmektedir.
 • Fotoğrafın arka planı beyaz olmalıdır. Aynı zamanda arka planı beyaz olan fotoğrafta desen olmamalıdır.
 • Vize başvurusu sahibinin yüzü fotoğrafın ana merkezinde olmalıdır. Kişinin kafası, saçları ve omuzları fotoğraf içerisinde yer almalıdır.
 • Kişi nötr bir yüz ifadesine sahip olmalı ve gözleri net bir şekilde görünmelidir.
 • Fotoğrafın beyaz bir arka planı olacağı için koyu renkli kıyafetler tercih edilmelidir.
 • Kişinin fotoğraf çekerken gözlük takmaması gerekmektedir.

Bu vize fotoğrafları, diğer başvuru evrakları ile beraber e-vize portalına yüklenmektedir.

Dubai Vizesi İçin Gerekli Fotoğraf Özellikleri

Vize için gerekli fotoğraf özellikleri şöyledir;

 • Yüz hatları: fotoğraflar biyometrik olmalıdır ve bu fotoğraflarda yüz hatları oldukça ön plandadır. Fotoğrafta kişinin yüzü fotoğrafın merkezinde olmasına dikkat edilmelidir. Kadınlar saçlarını toplamalı ve kapalı kadınlarda yüz bölgesinin sağ ve sol kısımlarını başörtüsüyle kapatmamalıdır. Yüze herhangi bir aksesuar takılmamalı ve abartılı makyajdan kaçınılmalıdır.
 • Fotoğraf arka planı: biyometrik fotoğrafın arka planı beyaz ve desensiz olmalıdır. Arka fona gölgenin düşürülmemesi gerekmektedir.
 • Işık: fotoğrafın çekileceği sırada ışık özenle ayarlanmalıdır. Aydınlatmanın yüze eşit bir şekilde dağılmasına özen gösterilmelidir.
 • Fotoğrafın kalitesi: biyometrik fotoğraflar, klasik fotoğraflara göre daha kalitelidir ve yüzün doğal rengini daha iyi yansıtması gereklidir. Fotoğrafta bükülme ve benzeri durumlar olmamalıdır.
 • Gözlük: fotoğrafın çekildiği esnada güneş gözlüğü varsa çıkarılmalıdır. Fotoğraflarda gözlerin net ve açık olması gerektiği için gözlüğün takılmasını bunu engellemektedir.
 • Poz ve yüz şekli: fotoğraf çekimi esnasında kişinin nötr bir ifadede olması gereklidir. Gözlerin açık ve ağzın kapalı olmasına dikkat edilmelidir. Yüz dik ve düz olacak şekilde durmalıdır.
 • Aksesuar: fotoğraf çekimi esnasında kişinin yüzünde aksesuarlar olmamalıdır. Aynı zamanda şapka, başlık ve benzeri aksesuarların kullanılmaması önemli bir konudur.
 • Rötuş işlemleri: biyometrik fotoğraflarda rötuş kullanılmamalıdır.
 • Fotoğraf güncelliği: biyometrik fotoğrafın kişinin mevcut görünümünü yansıtması gerekmektedir. Bundan dolayı fotoğrafın en fazla 6 ay içinde çekilmeli ve vize başvuru belgelerine eklenmelidir.
 • Küçük çocukların Dubai transit vize fotoğraf çekimlerinde ailesinin yardımcı olması gerekmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

Dubai Transit Geçiş Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Vize başvuru belgelerinde herhangi bir sorun olmadığı taktirde transit vize başvurusu yaklaşık 72 saat içerisinde sonuçlanmaktadır. Ancak bazı durumlarda bu süre uzayabilmektedir. Bu durumlar; işlemlerin BAE konsolosluğunun resmi tatillerde yapılması ve ek talep edilmesidir. Aynı zamanda konsolosluğun yoğun bir zaman diliminde olması da vizenin çıkış süresini uzatabilmektedir. Vize süreçlerinde başvurunun eksiksiz olması ve resmi tatillerin göz önünde bulundurulmasıyla gerekmektedir.

Dubai Aktarmalı Uçuş İçin Transit Vize Gerekir mi?

Dubai üzerinden aktarmalı uçuşlar gerçekleştirilecekse ve havaalanından ayrılıp ayrılmayacağına göre bağlı olarak transit vize alımı farklılık gösterebilmektedir. Dubai’ye varıldıktan sonra havaalanından ayrılmadan beklenecekse vize başvurusu yapmaya gerek yoktur.

Ancak Dubai’ye vardıktan sonra aktarma yapılacak uçak başka bir bölgeden kalkacaksa ve bunun durum için havaalanına çıkmak gerekiyorsa transit vize gerekmektedir.

Instagram : dubaivize