Dubai Ticari Vize

Dubai Ticari Vize Nedir?

Dubai Ticari Vize, dubai sınırları içerisinde ticari anlaşma, iş görüşmesi ve etkinlik gibi amaçlar dolayısıyla seyahat etmek isteyen bordo pasaport sahibi kişilerden istenmektedir. Talep edilen belgeler, değerlendirme şartları ve seyahat amacı gibi durumlar farklı içeriklere sahip olduğu için ticari vize ayrı bir kategori olarak değerlendirmektedir.

E-vize sistemi üzerinden gerçekleştirilen bu vize başvurusu için tüm evrakların tam olması ve hatasız olması istenmektedir. Dubai konsolosluğu şahsen başvuruları kabul etmediği için online sistem üzerinden işlemler yapılmakta ve başvurular göçmenlik ofisinin yetkilendirdiği seyahat acentelerine yapılmaktadır.

Başvuru sahibinin ticari vize alabilmesi için dikkat etmesi gereken önemli bir prosedür vardır. Vize süreçleri online olarak yapıldığı için evrak görüntülerinin telefonla ve benzeri cihazla çekilmemesi gerekmektedir.

Evraklar, temin edilirken taranmalı ve renkli görünümleri sisteme yüklenmelidir. Taranmış belgeler sisteme yüklendikten sonra ödeme yapılmakta ve başvuru değerlendirmeye alınmaktadır. Vizenin sonuçları e-mail aracılığıyla kişinin adresine yollanmaktadır.

Dubai Ticari Vize Nasıl Alınır?

Ticari anlamda Dubai önemli bölgelerden birisidir ve T.C vatandaşları gibi birçok dünya vatandaşı bu bölgeye gidebilmek için vize almaktadır. Kişi, ticari vize başvurusu için gerekli belgelerini toplayarak Dubai göçmenlik ofisinin yetki verdiği kuruma gitmelidir. Bu kuruma gittikten sonra online sistem üzerinden vize başvuru formu doldurulmalı ve diğer evraklarla beraber sisteme yüklenmelidir.

Ticari vize süreçleri tek girişli veya çok girişli işlemler olarak öne çıkmaktadır. Kısa süreli ticari vize için başvuruda bulunan kişiler, ülkede 30 gün kalma hakkına sahiptir ve bu süre dolmadan hemen önce ülkeden ayrılmaları gerekmektedir. Uzun süreli ticari vize başvurusunda bulunan kişiler, vize geçerliliği boyunca ülkede kalmakta ve süre dolduktan sonra BAE’yi terk etmek zorundadır.

Vize başvurusu esnasında kullanılacak pasaportun geçerlilik zamanı seyahat dönüşü sonrasında en az 6 ay olacak şekilde ayarlanmalı ve 10 seneden eski pasaportu olanların herhangi bir risk almayıp pasaportlarını yenilemeleri gerekmektedir.

Dubai Ticari Vize Başvurusu

Ticari vize başvurusu için talep edilen belgelerin tam ve eksiksiz olması başvuru sürecinin en önemli faktörlerinden birisidir. Pasaportun geçerlilik süresi en az 6 ay olmalı ve bu pasaport renkli olacak şekilde taranmalıdır.

Evraklar arasında olması gereken biyometrik fotoğrafın son üç ayda çekilmesi gerekmektedir. Başvuruda bulunan kişilerin evraklardan sorumlu olanlar BAE konsolosluğunun yetkilendirdiği acentelerdir.

Bordo pasaport sahipleri yapacakları vize başvurusunu BAE konsolosluğu çalışma saatlerinde gerçekleştirmelidir. Vize onay sürecinin uzamaması için çalışma günleri içerisinde vize başvurusunda bulunulmalıdır.

Bu başvurular online olarak yapılsa da konsolosluk evrakların aslını isteyebilmektedir. Başvuru devam ederken vize ücreti ödenmekte ve bu ücret evrakların arasına ilave edilmektedir. Vize başvurusu olumsuz sonuçlanırsa bu başvuru ücreti kişiye iade edilmemektedir.

Dubai Ticari Vizesi Gerekli Evrakları

Ticari vizeye başvuru sırasında evrakların tam ve eksiksiz olması aranan şartlar içerisindedir. Bu vize türüne başvuru işlemleri online olarak gerçekleşmekte ve talep edilen belgeler vize türüne göre farklılık gösterebilmektedir.

Başvuru için belgelerin renkli bir şekilde taratılması gerekmekte ve başvuru formunun doldurulmasıyla sisteme kayıt yapılmaktadır. Bu kayıttan sonra başvuru süreci başlamakta ve değerlendirme sonunda vizenin sonucu kişinin elektronik adresine iletilmektedir.

Ticari vize için gerekli evraklar;

 • Renkli taratılmış nüfus cüzdan fotokopisi ve pasaport fotokopisi
 • Yatırılan vize ücretine ait dekont
 • Renkli taratılmış T.C ikametgâh belgesi (yabancılar için)
 • Renkli bir şekilde taratılmış biyometrik fotoğraf

Belgelerde yaşanacak olumsuz durumlar karşısında konsolosluk direkt olarak vize başvurusunu iptal etmektedir. Buna bağlı olarak vize başvurusu direkt iptal olmasa da birçok aksaklıkla karşılaşılabilir. Ayrıca vizenin başvuru aşamasında yetkili kurumlar ihtiyaç olması halinde ek evrak talebinde bulunabilmektedir.

Başvuru sahibinin gerçekleştireceği ticari faaliyetler ve firma bilgileri vize başvuru sürecinde oldukça önemlidir. Dolayısıyla hem Türkiye hem de Dubai’de yer alan şirketlerin bilgileri gereklidir.

Bir yazı, işlerin bağlantılı olduğunu gösteren belge ve birçok prosedür vize başvurusu esnasında istenmektedir. Vize süresinde herhangi bir aksaklık yaşanmaması için belgelerin önceden hazır edilmesi gerekmektedir.

Dubai Ticari Vize Türleri

Bordo pasaport sahibi olanlar, kısa ve uzun süreli ticari vize başvurusunda bulunabilmektedir. Ticari vize başvuruları ülkeye giriş hakkına göre farklı içeriklere sahiptir. Bu vize türleri;

 • 30 gün tek girişli vize: vizenin onaylanmasından sonra kişinin 58 gün süresi vardır. 58 gün içerisinde ülkeye tek giriş yapılmakta ve 29 gün boyunca ülke sınırları içerisinde kalınabilmektedir.
 • 30 gün çok girişli vize: tek girişli vize gibi bununda süresi 58 gündür. Bu vize ile ülkeye birçok giriş yapılabilmekte ancak ülkede konaklama süresi 29 gündür.
 • 90 gün tek girişli vize: bu vize ile Dubai sınırları içerisine bir defa girilmekte ve 90 gün kalınabilmektedir.
 • 90 gün çok girişli vize: ülke sınırları içerisine birden fazla giriş yapılabilmekte ve ülkede toplamda 90 gün kalınabilmektedir.

Dubai Ticari Vize Nereden Alınır?

Ticari vize başvurularını, BAE’ne ait olan diplomatik temsilcilikler doğrudan kabul etmemektedir. Vize başvurusu için BAE Göçmenlik ofisinin yetki verdiği kurumlara vize başvurusu gönderimi sağlanmaktadır. Ticari vize başvuruları da birçok vize türünde olduğu gibi online sistem üzerinden gerçekleşmektedir.

Ticari vize, e-vize üzerinden başvuru yapılarak alınmaktadır. Bu işlemlerde kişi, e-vize sistemi içerisine girmeli, mail hesaplarını tanıtmalı ve talep edilen belgeleri sisteme yüklemelidir.

Ticari vize başvuru süreçlerinde faaliyet gösterilecek ticari işler ve ilgili firmaların bilgileri oldukça önemli bir konudur. Süreçte herhangi bir aksaklık yaşanmaması adına firmadan bir yazı veya kişi ile bağlantısı olduğunu belirten belgelere ihtiyaç duyulabilmektedir.

Dubai Ticari Vize Başvurusu Kaç Günde Sonuçlanır?

Kişi ticari vize başvurusunu işleme girdikten sonraki 24 saat ve 72 saat arasında vize değerlendirmesi gerçekleşmektedir. Vizenin alınma amacı ve pasaport sahibinin ülkesi gibi durumlara göre vizenin sonuçlanmasında farklılıklar görülebilmektedir. Bazı durumlarda başvurular soruşturmaya alınabilmekte ve bu durum vizenin sonuçlanma süresini uzatabilmektedir.

BAE resmi tatillerde sürenin uzamasına sebebiyet veren bir diğer unsurdur. BAE resmi tatil günleri Cuma ve cumartesidir. Bu günlerde gerçekleştirilen vize başvuruları diğer iş günlerine aktarılacağı için vizenin sonuçlanmasındaki süre uzayabilmektedir.

Vize başvurusu online olarak herhangi bir yere gitmeden yapılabilmektedir. Evrakların taratılması ve hatasız bir şekilde yüklenmesiyle vize başvurusu gerçekleşmektedir. Seyahatten 10 gün önce sürecin başlatılması vizenin zamanında sonuçlanmasını olanaklı kılmaktadır.

Dubai Ticari Vize Başvuru Süreci

Ticari vize, gerekli evrakların tamamlanmasıyla online olarak alınmakta ve pasaporta basılmamaktadır. Vize süreci BAE göçmenlik ofisi tarafından onaylanmaktadır. Bu vizenin başvurusu bireysel olarak yapılmamaktadır. BAE aracılığıyla yetkilendirilen kurumlardan vize başvuruları gerçekleştirilebilmektedir.

Başvuru e-vize sistemi üzerinden yapılmakta ve belgeler istenilen formatta sisteme yüklenmektedir. Bu başvurunun sonuçlanması resmi tatiller dışında genel olarak 72 saattir. Ancak başvurunun onaylanması konsolosluğun iş yoğunluğuna göre değişkenlik gösterebilmektedir. Başvuru onaylandıktan sonra e-mail aracılığıyla başvuru sahibine gönderim gerçekleşmektedir.

Vizenin onaylanmasından sonra en geç 58 gün içerisinde Dubai’ye giriş yapılmalıdır. Bu süre içerisinde giriş yapmayan kişilerin vizeleri iptal olmaktadır. Giriş süreleri hem kısa hem de uzun süreli ticari vizelerin her ikisi içinde geçerlidir.

Online Dubai Ticari Vize Başvurusu

Talep edilen belgelerin online sistem üzerinden yüklenerek yetkililere ulaştırıldığı başvuru türüdür. Pasaport, başvuru formu, nüfus cüzdanı, sigorta belgesi, biyometrik fotoğraf ve birçok belge renkli bir şekilde taratılarak sisteme yüklenmektedir. Aynı zamanda vize ücreti de online olarak ödenmekte ve dekont çıktısı alınabilmektedir.

Vize başvurusu sonuçları da online bir şekilde sonuçlanmakta ve sonuçlar başvuru sahibine e-mail aracılığıyla iletilmektedir. Değerlendirme sürecinden sonraki ilk 3 iş günü içerisinde vize sonuçları açıklanmaktadır. Online vize başvurusunun seyahatten bir hafta önce yapılması oldukça önemlidir. Vize süreçleri karmaşık işlemler olduğundan dolayı aksaklıklar yaşanabilmektedir.

Online ticari vize başvurusu yapılırken dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır. Bunlar;

 • Başvuru sahibi kişilerin pasaportlarının en az 6 ay geçerliliğe sahip olması
 • Vize başvurusu değerlendirmesi olumsuz sonuçlandığı zaman ücret iadesi gerçekleşmemektedir.
 • Online başvurunun resmi tatil günleri göz önünde bulundurularak yapılması gerekmektedir. Yoğunluk veya ek evrak istenmesi gibi durumlar süreci uzatabilmektedir.
 • Online yapılan ticari vize başvuru sahipleri, onay belgesi ve pasaportları ile ülke sınırından geçmektedir.
 • Birden fazla vize başvurusunun olması halinde başvuru olumsuz bir şekilde değerlendirilmektedir.

Dubai Ticari Vize Ücretleri 2023

Vize ücreti birçok farklı faktöre göre farklı içeriğe sahiptir. Özellikle vize türü ve ülke sınırları içerisinde kalış süresi vize ücretinde değişikliklerin görülmesine neden olmaktadır.

Vize ücreti ödemeleri, banka, kredi ve havale yoluyla yapılabilmektedir. Ticari vize başvurusunun olabilmesi için vize ücretinin ödenmesi zorunludur. Aksi durumlarda başvuru tamamlanmamakta ve vize başvurusu değerlendirmeye alınmamaktadır.

Dubai ekspres vizesine yapılan başvuruyla fiyat farkları da ortaya çıkmaktadır. Vize ücretleri, dönemsel olarak belirlenmekte ve yabancı vatandaşlar için fiyat farklarında değişiklikler meydana gelebilmektedir.

30 ve 90 günlük vize türlerinin ücretleri de birbiri ile aynı değildir. Bu vize türlerinin ücret içerikleri belirli dönemlerde güncellenmektedir. Başvuru esnasında ticari vize ücretlerinin içeriğine güncel fiyat bilgisi sunan Dubai konsolosluğundan bakılabilmektedir.

Gerekli belgelerin yüklenmesi ve ödemenin alınmasının ardından süreç değerlendirmeye alınmaktadır. Vize başvuru değerlendirme süresinin uzamaması için ücretin ödendiğine dair bilgilerin çıktısı alınmalı ve gerekli yerlere iletilmelidir.

Başvuru sırasında hatalı ve eksik bir durum tespit edildiği vakit Dubai ticari vize başvurusu direkt olarak ret edilmekte ve işlem ücreti de kişiye iade edilmemektedir. Dubai ticari vize ücretleri 2023 hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Dubai’ye Vizesiz Seyahat Mümkün mü?

Dubai’ye vize alması gereken kişiler bordo pasaporta sahip olanlardır. Umuma mahsus (bordo) pasaport sahiplerinin seyahat öncesinde ticari vize ve diğer vize türlerine başvurması gerekmektedir. Gri, yeşil ve siyah pasaportu olan kişilerin 180 gün içerisinde 90 günü aşmayacak ziyaretleri için vize almasına gerek duyulmamaktadır.

Türkiye’de oturma iznine sahip olan yabancılarsa en az 6 aylık oturum ve çalışma iznine sahip olması şartlardan birisidir. Sonuç olarak pasaport türüne göre Dubai’ye belirli süreleri kapsayacak şekilde vizesiz seyahat etmek mümkündür.

Ticari Vize Kaç Günde Çıkar?

Dubai vize başvuruları online olarak işleme girildikten sonra ortalama olarak 2-3 gün içerisinde sonuç belirlenmektedir. Ancak bazı faktörlere göre vizenin çıkma süresi uzayabilmektedir.

Bu faktörler; vize çıkış süreleri, başvuru sahibinin vatandaşı olduğu ülke, konsoloslukların yoğunluğu ve resmi tatil günleridir. Ayrıca vize başvuru sürecinde ek evraklara ihtiyaç duyulması da vizenin çıkma süresini uzatabilmektedir.

Belgelerin hatasız ve eksiksiz olması ile işlemlerin iş günü içerisinde gerçekleşmesi vizenin tam vaktinde çıkmasını ve kişiye ulaştırılmasını sağlamaktadır.

Instagram : dubaivize