Dubai Çalışma İzni

Dubai Çalışma İzni Nedir?

Dubai Çalışma İzni, sunduğu birbirinden farklı imkânlar dolayısıyla birçok kişiyi cezbeden içeriklere sahip olan bu çalışma izni, BAE’de çalışmak isteyenlerin aldığı önemli belgelerden birisidir.

Dubai, yabancı çalışanlar için elverişli şartlar içerdiğinden dolayı bu bölge dünyanın pek çok yerinden göç almaktadır. Farklı sektörlerde iş fırsatlarının olması ve bu işlerin yüksek maaşları barındırması bu ülkeye olan ilgiyi artırmaktadır.

Diğer ülke vatandaşlarının yaptığı gibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları da BAE’de çalışmak için vizeye gereksinim duymaktadır. Dubai göçmenlik ofisine yapılacak başvurular ile vize alınabilmektedir.

Göçmenlik ofisi başvurusu için; hangi şirkette, ne pozisyonunda ve ne kadar kalınacağına dair belge BAE’deki çalışılacak şirketten istenmektedir. Bu çalışma izninin yanı sıra vergi levhası, faaliyet belgesi ve benzeri evraklarda bu şirket tarafından gönderilmektedir.

Çalışma izni almadan Dubai sınırları içerisinde bir işe girmek veya iş kurmak para cezası ve sınır dışı edilme gibi yaptırımlara tabi tutulmaktadır.

Dubai Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Dubai’de çalışmak için bu izin belgesini almak isteyenler ilk olarak bu ülkede bir iş bulmalı veya bir iş kurmalıdır. Kişi, Dubai’deki bir şirketten iş teklifi alırsa gereksinim duyulan izinleri bu şirket alabilmekte ve masrafları ödeyebilmektedir. İşveren ile iş sözleşmesi yapılarak işveren sponsor olmakta ve çalışma izni vizesi alındıktan sonra kişi Dubai’ye giriş yapabilmektedir.

 • Dubai’de çalışmak izni için Dubai göçmenlik bürosuna başvurulmaktadır. Bu ofisten randevu alınmalı ve ihtiyaç duyulan evraklar eksiksiz bir şekilde kişinin yanında bulunmalıdır. Vize evrakları yetkili kişilere teslim edildikten sonra çalışma izni başvurusu gerçekleşmektedir.
 • Çalışma izni alabilmek için belgelerin eksiksiz ve güncel olmasına dikkat edilmelidir. Eksik veya hatalı belgelerden dolayı izin başvuruları yetkililerce reddedilmektedir.

Dubai Çalışma İzni Şartları Nelerdir?

Çalışma izni şartları ile ilgili şunlar söylenebilir;

 • Kişi, çalışma izni almak istiyorsa öncelikle Dubai’de faaliyet gösteren şirketten davet alınmalıdır.
 • Davetin yanı sıra bu şirketin kişiye sponsor olması da çalışma izninin alınması için gerekmektedir.
 • Çalışma izni şartlarının belirlenmesindeki temel unsurlar; hangi sektör ve konumda görev alınacağına göre şekillenmektedir.
 • Dubai’de çalışmak için yabancı dil bilgisinin yeterli düzeyde olması önemlidir.
 • Çalışma iznine sahip olmak Dubai’de oturma izni alabilmek açısından da büyük öneme sahiptir.
 • Çalışma izni alabilmek için ilk önce turistik vize aracılığıyla ülkeye giriş yapılmalıdır. Ardından çalışma izniyle ilgili işlemlerin başlatılması gerekmektedir.
 • Dubai’de çalışma izni olmadan bulunmak kişinin sınır dışı edilmesine neden olabilmektedir.

Dubai Çalışma Vizesi Sonuçlanma Süresi

Pek çok bakımdan ele alındığı zaman Dubai çalışma izni başvurularının belirli bir sonuçlanma süresi bulunmamaktadır. Değerlendirmeye alınan başvuruların belirlenme sürelerinde birçok farklılık vardır.

Ancak çalışma vizesi başvurularının genel olarak 2-3 gün içerisinde sonuçlandığı da görülmektedir. Başvuru esnasında işveren, ilk olarak 2-3 aylık çalışma izni başvurusu yapmakta ve sonra bu çalışma izni başvurusu 3 yıla çıkmaktadır.

Bu süreç içerisinde karşılıklı iş anlaşması feshedilirse vize iptal olmaktadır. Bunun tam tersi durumlarda iş anlaşmasının devam etmesiyle de vize süresi uzamaktadır.

Dubai Çalışma İzni için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Çalışma izni için talep edilen belgeler sektöre bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Dubai’ye çalışma amaçlı olarak gidecek olan kişilerin ilk olarak 90 günlük Dubai vizesine sahip olması gerekmektedir. Çalışma izni başvurusu için gerekli evraklar;

 • 90 günlük tek giriş vize: geçerli süreye sahip pasaportun renkli fotokopisi
 • Uygun ölçülere sahip biyometrik fotoğraf
 • Önlü ve arkalı T.C nüfus cüzdan fotokopisi

90 günlük tek giriş vize süresi dolduktan sonra çalışma izni alabilmek için Dubai’deki şirketten sponsorluk veya davet mektubu alınmalıdır. Özellikle davet mektubu çalışma izni belgeleri arasında yer almaktadır.

Diğer çalışma izni evrakları;

 • Pasaport
 • BAE gerekliliklerine uygun tek adet fotoğraf
 • Dış temsilciliklerden onaylanmış belgeler
 • Ticari lisans veya şirket kartı

Dubai’de Çalışmanın Avantajları Nelerdir?

 • Dubai’de çok sayıda sektör ve buna bağlı meslek bulunması
 • Yüksek maaşlara sahip mesleklerin olması
 • Dubai’nin sürekli olarak gelişmesi
 • Çalışma saatlerinin süresi ve fazla mesai için ek ücretlerin ödenmesi
 • Çalışma hayatında ve diğer sektörlerde kullanılan dilin İngilizce olması
 • Dubai’ye uyum sağlamanın kolay olması

Dubai Çalışma Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

Çalışma izninin ne kadar sürede çıkacağı bu ülkede çalışmayı düşünenlerin en çok merak ettiği konulardan bir tanesidir. Çalışma izni vizesinin sonuçları için herhangi bir süre verilmemektedir. Bunun nedeni bu başvuruların sonuçlanmasına birçok durumun etki etmesidir.

Bu durumlardan en önemlileri; çalışılacak iş, işveren ve başvuruyu yapacak olan kişinin nitelikleridir. Bunlara ek olarak başvuru sırasında ek belge talebi olabilmekte ve konsolosluk tarafından görüşmeye çağrılma gibi durumlarda yaşanabilmektedir.

Çalışma izni süreleri için net bir sayıdan bahsedilemese de ortalama bir sayı verilebilir. Çalışma izni yaklaşık olarak 1 ay içerisinde sonuçlanmakta ve bazı başvurularda bu süre daha da uzun olabilmektedir. İzin süresi ile ilgili genel bilgi için Dubai temsilciliklerinden bilgi alınabilir.

Dubai Çalışma İzni Kaç Aylık/Yıllık Verilir?

Kişi, Dubai’de çalışmak için bir iş bulduysa bunun için çalışma izni almalıdır. Çalışma izni alacak olan kişiler, çalışma süresinin ne kadar olduğunu sıklıkla araştırmaktadır.

Çalışma izin süreleri genellikle yapılacak işe göre değişiklik göstermektedir. İşveren tarafından başvurulan çalışma izinlerinde ilk süreler 2-3 aydır. İşveren bu çalışma iznini aldıktan sonra 3 yıllık bir çalışma izni başvurusu yapabilmektedir.

Çalışma izinleri için verilen süre mevsimlik iş dönemi ve çalışma izni sürelerini kapsamaktadır. Ortalama olarak Dubai’de çalışma izni 2 ay ve 3 yıl arasında sürmektedir.

Çalışma Vizesi İşlem Süresi Kaç Gündür?

Çalışma vizesi için başvurular yapıldıktan sonra süreç değerlendirmeye alınmaktadır. Bu değerlendirmeye alındıktan sonra işlem süresi yaklaşık olarak bir hafta sürmektedir. Bir hafta tamamlandıktan sonra süreç sonlandırılmaktadır.

Dubai Çalışma İzni Ücreti 2023

Dubai’ye çalışma amacıyla gitmek isteyenler alınacak izinlerin ücretlerini de oldukça merak etmektedir. Genellikle çalışma izni için Dubai’deki şirket kişiye sponsor olmakta veya davet mektubu göndermektedir.

Çalışma izini için gerçekleştirilen bu işlemlerin masraflarını Dubai’deki şirket karşılamaktadır. Dolayısıyla çalışma izni için başvuru yapanların ücretleri işveren tarafından ödenmektedir.

Dubai Çalışma İzni

Dubai’de çalışabilmek için öncelikle çalışılacak firmanın sponsor olması gerekmektedir. Buna ek olarak çalışma izni şartlarının yerine getirilmesi ve temel İngilizce bilgisine sahip olmak BAE’de çalışma açısından son derece önemlidir. Gerekli olan çalışma izni 3 aylık Dubai vizesi alındıktan ve ülke sınırı içerisinde seyahat ettikten sonra alınabilmektedir.

İşverenin kişi için sponsor olması gerekli olan izinlerin alınması için önceliklerden bir tanesidir. Dubai çalışma izni olmadan ülke sınırları içerisinde bir işe girmek veya iş kurmak sınır dışı edilmeye neden olmaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular

Dubai Vizesi İçin Gerekenler Arasında Randevu Yer Alır mı?

Dubai vizesi başvurusu işlemleri elektronik ortamlarda gerçekleşmektedir. Süreç; başvuru sahibine ait belgelerin sisteme yüklemesi ve vize ücretini ödemesi şeklinde ilerlemektedir. Başvurunun değerlendirilmesinin ardından vizenin sonucu elektronik posta ile kişinin adresine iletilmektedir. Dolayısıyla Dubai vizesi için randevu alma gerekliliği yoktur.

Dubai’de Çalışma İzni Başvurusu İçin Yaş Sınırı Var Mıdır?

Dubai’de çalışma izni başvurusu için herhangi bir yaş sınırından bahsedilememektedir. BAE’nin iş mevzuatı içerisinde yaş sınırına dair bir durum belirtilmemiştir. 65 yaş ve üzerinde olan kişilerin Dubai’de çalışmasına herhangi bir engel yoktur ancak bu kişilerin çalışma izni onay ücreti ödemesi gerekmektedir.

Dubai Çalışma İzni Başvurusu Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Çalışma izni süreleri bazı durumlara bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Özellikle kişinin hangi sektörde ve ne iş yapacağı gibi unsurlar çalışma izni başvurusunun değerlendirmeye alınmasında içerikleri kapsamaktadır. Ancak izin başvurusu değerlendirmeye alındıktan sonra ortalama olarak bir hafta içerisinde çalışma izni başvurusu sonuçlanmaktadır.

Dubai’de Çalışma İzninin Geçerlilik Süresi Ne Kadardır?

Dubai’de çalışma izninin belirli bir geçerlilik süresi vardır ve bu süre 30 gündür. Çalışma izni de 30 gün uzatılabilmektedir. Bu izin toplam olarak 60 gündür ve bu süre içerisinde Dubai’de kalınabilmektedir.

Dubai Çalışma İzni Yenilenir Mi?

Çalışma izni yenilenebilir. Bu izin süresinin bitmesine en az 30 gün kala işveren tarafından yenilenme sürecinin başlatılması gerekmektedir.

Çalışma İzni ile Dubai’ye Gelindikten Sonra Ne Yapılmalıdır?

İşverenin sponsor olmasıyla Dubai’ye gelindikten sonraki 60 gün içerisinde çalışma vizesine başvuru yapılmalıdır. Daha sonra başvuru sahibi, çalışma izniyle Dubai’ye giriş yapmakta ve bu vize için gerekli olan işlemleri tamamlamalıdır. Vize ile birlikte BAE kimlik kartı ve çalışan kimlik kartını teslim almalıdır.

İş Sözleşmesi Biten Kişilerin Dubai Çalışma İzni İptal Edilir Mi?

İş sözleşmesi sona eren kişilerin çalışma izni de iptal edilmektedir. Fakat kişiler çalıştıkları şirketle yeni bir sözleşme imzalayabilir ve imzadan sonra tekrar çalışma iznine sahip olabilir.

Çalışanlar Hangi Durumlarda Dubai’den Yeni Bir Çalışma İzni Alabilir?

Yeni bir çalışma izni alabilmek için yapılması gerekenler;

 • Eğer işveren sözleşme gereği sorumluluklarını yerine 60 günden uzun süreyle gerçekleştirmediğinde
 • İşverenin iki aydan uzun süreli olacak şekilde aktif olmamasının tespit edilmesi
 • En az iki ay olacak şekilde ücret ödenmemesi ve son hükmün işçi lehine olması durumu gibi nedenlerden dolayı kişinin oturma izni başka bir işverene transfer edilebilmektedir.

Dubai Çalışma Koşulları Açısından Nasıl Bir Yerdir?

Sürekli gelişen yönüyle bilinen Dubai’de çalışmak birçok avantajı da beraberinde getirmektedir. Özellikle iş yönünden oldukça geniş kapsama sahip olan Dubai’de alınan maaşlar çalışılan sektöre göre değişiklik göstermektedir. Pek çok sektörde yüksek maaşlara çalışmak mümkündür.

Dubai’de günde 8 saat çalışılmakta ve genel haftalık çalışma süresi 40-48 saat arasındadır. Dubai’de çalışanlar resmi tatillerde tam ücretli izin haklarını kullanmaktadır. Hem çalışma saatleri hem de verilen maaşlar göz önüne alındığı vakit Dubai’de bir iş sahibi olmak büyük kazançlar ve avantajlar getirmektedir.

Dubai Çalışma İzni ile Oturma İzni Alınır Mı?

Dubai’de çalışma izni alındıktan sonra oturma izni de alınabilmektedir. Kişinin oturma iznine sahip olması çalışma iznini yenilemesine de imkân tanımaktadır. Dubai’ye çalışma izni alarak giden kişilerin çalıştıkları şirketlerin 60 gün içerisinde oturma izni başvurusu yapmaları gerekmektedir.

Dubai Çalışma İzni Olanlar Vatandaşlık Alabilir Mi?

Dubai’de çalışan kişiler, hem çalışma hem de oturma iznine sahipse vatandaşlık için başvuru yapabilmektedir. Özellikle oturma izninin olması vatandaşlık başvuru sürecinde oldukça önemli bir unsurdur.

Dubai vatandaşlığı için Dubai’de 5 yıl devamlı olarak kalmak gereklidir. Başvuru sahibi Dubai vatandaşlığına sahip birisiyle evliyse 3 yıl yaşamalıdır. Bunun yanı sıra oturma izni süresi bitmeden vatandaşlık için başvuru yapılmalıdır.

Instagram : dubaivize